Torbada Olmayanlar

Okuma Süresi: 2 dk.

Emekliler mecliste görüşülen Torba Yasa Tasarısında yer almıyor.

Ne mi yer alıyor?

Torba yasa ile sunulan teklife göre: Memur maaşlarına TÜİK’in son altı aylık enflasyon oranı kadar zammın üzerine 8.077 ₺ de seyyanen zam ekleneceği yer alıyor.

Sonuçta en düşük memur maaşına toplam olarak % 86 oranında zam yapılmış olurken, daha yüksek maaş alanlara da göstermelik “azalan oranda” zam yapılmış olacaktır.

Aslına bakarsanız, en düşük memur maaşının 22.017 ₺’ye çıkarılması çok gibi görünse de: 22.017 ₺, 4 kişilik bir aile için 34 bin ₺’ye dayanan yoksulluk sınırının üçte ikisi kadardır. Memur yoksulluğa devam ediyor.

-Reklam-

Emekli Yok

Torba yasa teklifinde; 16 milyon emeklinin adı bile geçmiyor. Oysa emeklilerin de en düşük temel emekli maaşının 3.500 ₺; 5.500 ₺’den asgarî ücret seviyesine çıkarılması ve üstüne de “enflasyon farkı + refah payı” nın eklenerek verilmesi isteği var.

Emekliler için uygulanması öngörülen enflasyon farkı( memur emeklisine %17,55, SSK ve Bağkur emeklisine % 19,77 ) devletin 7500₺ ye kadar yaptığı ek ödemeyi azaltacak, 7.500₺ yi arttırmayacaktır.

Çünkü 7500₺ en düşük emekli aylığı, emekli kök maaşına yapılacak % 17,55 ve %19,77 artışlarla artmıyor, sadece kök maaş artıyor. Devletin yükü azalıyor.

Cumhurbaşkanı R.T.E emekli maaşları için “Emekliler için İyileştirmeler hususunda bakanlarımıza gerekli talimatı verdim. Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve ilgili bakanlarımız çalışmalarına başladı. İnşallah önümüzdeki haftalarda gerekli açıklamayı yapacağız.” dedi.

Daha önce de sonbaharı işaret etmişti.

-Reklam-

Görünen o ki, aç gezmekte olan emeklinin acı gerçeği birilerini hiç ilgilendirmiyormuş.

Daha çalışmalar yeni başlamış… Hâlbuki öncelik, en zor durumda olanların yani emeklilerin olması gerekirdi diye düşünmüyor musunuz?

Memurların alacağı yüzde 17,55 zammın üzerine 8.077 ₺ seyyanen zam var.

Seyyanen zam memur emeklilerine yok.

Emekliye refah payı düzenlemesi de yok.

-Reklam-

Seyyanen zam temel maaşları arttırmıyor. Oysa hak olan temel maaşın artmasıdır.

Öyle hesaplar yapılarak memur, emekçi, emekliye kandırmaca oyunlar oynanıyor ki anlamamak mümkün değil. Tek çare sil baştan Emekli Yasası çıkarmaktır. Yamalı bohça torba yasalarla bu iş yürümez. En son çıkan torba yasa ile bir önceki yanlışların üstünü kapatıp yasal hale getirmiş, bu yollarla hep emekliler kaybetmiştir.

Torba kanun teklifi henüz görüşülürken içindeki herşeye yapılan zamlarla zam fırtınası da bir taraftan Türkiyeyi salladı.

Nefes almada zorlanan emekliye son zamlarla büyük bir darbe daha vurulmuştur.

İçinde bulunulan bu uyarsız durumdan akıllıca atılacak adımlarla , birlik ve beraberlikle hareket ederek çözüm bulunabilir diye düşünüyorum.

-Reklam-

Yanıtla

Your email address will not be published.