Eğitimde STEM Çılgınlığı

Bu günlerde bütün özel eğitim kurumları çılgınca bir STEM eğitim yarışına girdi. Öncelikle “STEM nedir?” sorusunu cevaplayalım.

STEM, Science (Fen), Technology (Teknoloji ), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin İngilizcesinin baş harflerinin bir araya getirilmesinden oluşur.

Eğitimin içeriğine gelince içerik yoğunluklu olarak uygulamaya dayanmaktadır. Kurumlar genelde STEM laboratuvarları kurmaktadırlar.

Can alıcı soru ise bu eğitim yeni mi bulundu?

Hayır efendim bu eğitim aslında yıllardır okullarımızda uygulanıyor.

Eğitimin temel ilkesi “iş” ilkesidir. Yani yaparak ve yaşayarak öğrenmedir.

Bu mantıkla yıllar öncesinde devletimiz köy okullarına bile Fen Laboratuvarı malzemeleri yollamıştır. Köy ilkokullarında bile Fen Dolabı denilen laboratuvar malzemeleri içeren bir dolap vardı. Liselerin bu kadar farklılaşmadığı dönemde “biyoloji, fizik, kimya” laboratuvarları olan okullar inşa edilmiştir. Ben bu tür bir okulda okudum. Hiç unutmuyorum o dönemin imkânları ile sokak lambası sistemi, telefon, basit radyo, telgraf ve kapı zili gibi üretimler gerçekleştirdik. Mikropları laboratuvar ortamında gözledik.

İşte STEM eğitimi, bu mantığın gelişmiş ve özel sektör için süslenmiş halidir.

Gerekli midir?

Kesinlikle evet! Çünkü çocuk sadece okuduğuyla bir yere kadar anlar. Ama öğrendiklerini uygulama imkânı bulursa hem konuyu anlar, hem de unutmamak üzere hafızasına yazar.

Abartılmış mıdır?

Amerika’yı yeniden keşfetmeyi istememizi sağlayacak kadar abartılıdır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Muharrem İnce Samsun Mitingi

“İnce” Bir Fırtına

Günler önce; gelecek,geliyor. Acaba bu sefer nasıl olacak ? Durum neyi gösterecek? Halkın eğilimi nasıldır Acaba yeterince ilgi…
Oku

Hayat Bayram Olsun

Hafta sonunda bir gün ara ile iki bayramı bir arada kutlayacağız. Herkesin ama herkesin Zafer bayramını ve Kurban…
Oku

Ahmet Hakan’a Not

Ahmet Hakan’ın YENİ CHP üzerine dün yazdığı yazıdaki iki nota değinmek istiyorum. Birincisi… Varılan sonucun nedeni o terbiye…
Oku
2-M.Kemal.Ataturk

Kemalist Olmanın Zorunluluğu

Çok tanrılı dinler çağında genellikle taştan,ağaçtan veya değişik metallerden yapılmış tanrı heykellerine verilen bir sözcük olmasına karşın günlük…
Oku