Mesleki Deformasyon

Okuma Süresi: 2 dk.

Literatürde mesleki deformasyon, iş yaşamında belli başlı alışkanlıkların ve zorunlulukların oluşmasıyla kişinin hayatına olumsuz yansıması şeklinde açıklanır. 15 yılı aşkın süredir maden mühendisliği yapınca mesleki deformasyon bende de oluştu. Yeni bir yere gittiğimde ilk baktığım şeyler o bölgedeki kayaç yapısı, faylar ve alterasyonlar (bozunma veya değişim) oluyor. Hatta birkaç tane fay kesişimi var ise hangisi genç, hangisi daha eski fay diye kontrol bile ettiğim oluyor. Ben de oluşan bu mesleki deformasyonun literatürde yazdığı gibi olumsuz bir yanını görmedim. Hatta belki yeni bir maden yatağı bulup ekonomiye kazandırmama sebep olur diye umudum bile var.

Geçmiş yıllarda Kültür Bakanlığı’na bir proje ile destek başvurusu yaptım. Bu başvuru ile ilgili sektörden çeşitli kişiler ile görüşünce herkesin söylediği bakanlıkta “dayın” yok ise destek alamazsın. Ben de kendime bir “dayı” aradım ve bir tane buldum. Bakanlıktaki “dayıma” projemden bahsettim, bilgilerini söyledim. Başvurumu inceleyip hemen dönüş yaptı. Başvurunuz çok güzel her hangi bir “dayıya” ihtiyaç olmadan desteği hak edebilecek bir proje ama yine de ben size destek olacağım dedi. Doğal olarak ben de sevindim. Kısa süre sonra gelen haber ise beni yıkıma uğrattı. Başvurum olumsuz sonuçlanmış ama daha başvuruların sonuçlanmasına iki ay var nasıl olumsuz olabilir, biraz araştırınca sonuç mesleki deformasyona uğramış kişilerden alınan istihbaratmış.

Kültür Bakanlığı veya ilgililer beni araştırmış/kayıtlara bakmış ve benim HDP’li olduğumu görmüşler. Bu nedenle de destek vermemişler. İyi de ben CHP’liyim. Cumhuriyet Halk Partili olduğumu hiçbir yerde gizlemedim ki. Bırakın gizlemeyi kurtuluşun ve kuruluşun partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olduğumu her zaman ve her yerde gururla söylüyorum. Ama mesleki deformasyon olunca muhalif herkesi sıradan HDP’li, sözüm ona terörist kayıt ediyorlar.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu yaptığı konuşmada İBB’ de yaklaşık 33 bin kişinin işe alındığını belirerek, “Bu 33 bin kişiden 12 bin kişiye ancak bakıldı. 455 tanesinin PKK ve KCK kaydı var. 80’inin DHKPC, 20’sinin MLKP, ikisinin MKP kaydı var ve diğerlerinin kayıtlarını da gönderebilirim.”  Dedi. Bu beyan düpedüz mesleki deformasyon göstergesidir.

Bence Sayın Soylu en fazla iki yıl içerisinde içinde bulunduğu bu mesleki deformasyondan kurtulmalıdır. Herkesi terörist gibi görmek bakanlık görevinden sonra çok sevdiğini belirttiği “OKİ yazıcı ile poliçe keserken” problem yaratabilir. Ben ileride belki madencilikten emekli olacağım ama mühendislik ömür boyu sürdüğü için emeklisi olmayacağından bendeki mesleki deformasyon bana sorun yaratmayacak ama bakanlık atama ile üstlenilen bir görev olduğundan ve Sayın Soylu’nun bu görevi en fazla iki yıl daha süreceği için bu deformasyondan bir an önce kurtulmasını tavsiye ederim.

-Reklam-

“İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır”

“Geliyor gelmekte olan”

Sağlıcakla kalın.

Yanıtla

Your email address will not be published.