Evde 99 Oyun: Çocuklarınızla Evde Oynayabileceğiniz Pratik Oyunlar

Mehmet Çamlıbel’in yazmış olduğu , Tara Kitap tarafından yayımlanan Evde 99 Oyun adlı kitabı inceleme şansım oldu. Mehmet Öğretmen kitabında aile üyelerinin birlikte oynayabileceği oyunların yanında çocukların arkadaşlarıyla ya da tek başlarına oynayabileceği pratik oyunlara da yer vermiş. Aynı zamanda Türkiye Hafıza Olimpiyatları’nda Hızlı Okuma ve Anlama Kategorisi 2009 Yılı Türkiye Birincisi olan Mehmet Çamlıbel, çocukların hafızalarını geliştirecek oyunların da bulunduğu kitabın bir bölümünde ilk kez duyduğumuz, bir kısmında da eskiden beri bilinen ama çoğumuzun unuttuğu ya da aklımıza gelmeyen oyunlara yer vermiş.

Kitaptaki  99 oyunun bazıları hemen her evde bulunan basit malzemelerle oynanırken bir kısmına herhangi bir materyal gerekmediği göze çarpıyor. Günümüzde çocuğun oyuna ulaşımı oldukça zor. Oyun parklarının azaldığı, kentleşmenin yoğun olduğu bu dönemde yazılan bu kitap veliler açısından tam bir kurtarıcı olacak gibi duruyor. Sözcük hazinesini ve diksiyonu geliştiren Kelime Avı, tasarım ve sunum becerileri gelişimini destekleyen Bir Sergi Açıyorum, göz beden koordinasyonunun geliştiren Basketbol Penaltı ve tahmin becerilerini güçlendiren Sırtına Ne Çizdim? gibi oyunlarla çocukların hem eğlenmesi hem de farklı yönlerden geliştirilmesi amaçlanmış.

Evde 99 Oyun Mehmet Çamlıbel

Kitaptaki giriş bölümünde “Çocukluktan kalan anılar çocukların bu sevgiyi hissettiği anlardır. Bu kitap, bu anları yaratmak için sizlere yardımcı olacak bir kaynak olarak hazırlanmıştır,” ifadelerini kullanan Mehmet Çamlıbel, kitabı kullanırken oynanacak oyun seçimine çocuklarla birlikte karar verilmesini, oynanmasına karar verilen oyunun oyunun araç gereçlerinin hazırlık sürecindede ebeveynlerin çocuklarıyla görev paylaşımı yapmasını öneriyor ve ekliyor: Bu paylaşım, onların evde güzel zaman geçirmesini ve unutulmayacak çocukluk anıları biriktirmesini sağlayacaktır. Kitabı baştan sona okuyan herkes bu oyunların hayata renk katacağını görecektir.

Özellikle teknolojinin insanların yüz yüze etkileşimlerini bu kadar azalttığı bir dönemde evde genç yaşlı herkesin birlikte oynayabilecekleri oyunları içeren bu kitap aile içi iletişime çok büyük katkılar sunmak görevini almış görünüyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

İsmail Tutoğlu
1963 yılında Rize ili Pazar ilçesinde dünyaya geldi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesinden 1986 yılında Tarih öğretmeni olarak mezun oldu. Son olarak Samsun İlkadım Ondokuz Mayıs Lisesinde Tarih Öğretmeni olarak çalışmaktaydı. Evli ve üç çocuk babası. Eylül ve Deniz adında iki torun sahibi. Eğitim-İş Samsun Şube Başkanlığı ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Bir cevap yazın