Samsunlu Karikatürist: Murat İlhan

Okuma Süresi: 2 dk.

Her zaman Samsunlu şairlerin eserlerini yayınladığım bu köşede bu hafta sanatın bir başka dalında uğraş veren değerli dostum Karikatürist Murat İLHAN’ı sizlere tanıtma amacını gütmekteyim.

Murat İlhan,1959 yılında Türkiye’nin Samsun ili Çarşamba ilçesinde doğdu. İlköğretim yıllarında resim sanatına olan tutkusu mizahı da sevmesi ile birleşince karikatüre doğru yönlendi. Bunda “GIRGIR MIZAH DERGİSİ” nin payı büyük olmuştur.

İlk yapıtı 1981 yılında GIRGIR’da yayımlandı. Daha sonraları birçok mizah dergisi ve gazetelerde karikatürleri yer almıştır. 1986’da yarışma karikatürleri çizmeğe başlamıştır. Uluslararası ve yurt içindeki yarışmalarda üç tanesi birincilik olmak üzere on tane ödül sahibidir.

Bu ödüllerin yanı sıra yarışmaya katılan karikatürleri diğer katılımcıları ile birlikte sergilenip albümlere alınmıştır.1991 yılında ilk karikatür albümü “Bir VARIŞ BİN YOKMUŞ”u yayımlandı. Aynı yıl Samsunlu olan ve o yıllarda Samsun’da bulunan çizer dostları ile birlikte ilk mizah dergileri olan ” BARBAR “‘ i yayımladı. Bu dergi ancak üç sayı yayımlanmıştır. Çeşitli aralıklarla yerel birçok dergi ve gazeteye karikatürler çizip, mizah sayfaları hazırladı. Samsun da yayımlanan yerel gazetelerde dokuz yıl süren “MUM MIZAH SAYFASI“nı hazırlamıştır.

NEDEN MUM? Sorusuna sanatçı dostumuz şöyle cevap vermektedir.

-Reklam-

“MUM ” ve benzeri sayfaların oluşması için çok neden var. Dünya kurulduğundan bu yana mutluluk ve mutsuzluklar hep bir arada yaşanmıştır. Bunlar doğaldır, yasamda her şeyin karşıtı olduğu gibi; örneğin, gece varsa gündüz de var, soğuk varsa sıcakta var, çöl var deniz var, sert var yumuşak var, acı var tatlı var… Bu örnekler çoğaltılabilir. Tabii ki mutluluğun karşılığında mutsuzluklarda olacaktır ama yaşanan mutsuzlukların çoğu yaşanılan kapitalist sistemin her şeyi kar hesabına dayandırılan, insani meta haline getiren ve kendine yabancılaştıran, doğayı, çevreyi kirleten mantığıdır. İnsanların bencilliğinden, ihtiraslından ve bananeciliğinden sistem kendini beslemektedir. Bircok insan daha fazla kazanabilmek için birilerinin hakkını gözünü kırpmadan gasledebiliyor, yönettiklerini, daha kolay sömürebilmek için aydınlanmasını engelleyip cahil bırakarak düzenine karsı çıkamamasını sağlıyor.

Toplum da aydınlanmak anlamında adım atmak isteyen bireyler hapislerde çürütülüyor. Bilinçlenemeyen insanların kendilerinden sonrakine sağlıklı eğitim verememenin sonucunda ortaya çıkan insan manzaraları hep problemdir. Bencillik sinir tanımıyor. Daha çok kazanabilmek için üzerinde yasadığı dünyayı tahrip eden insan bu paraları hangi dünyada harcayacağını düşünemiyor.

Ben ve benim durumumda olan, yani çizgileri ile bütün bu olumsuzluklara karsı olan çizerlerin seslerini ve çizgilerini sergilemek adına iste “MUM” ve benzeri sayfalara ihtiyaç vardır. Sanırım sayfamızın adının neden “MUM” olduğunu da ayrıca anlatmama gerek kalmadı .”MUM” larin hiç sönmemesini dilerim.”

Bütün çalışmalarını amatör bir ruhla yapan Karikatür sanatçısı Murat İLHAN, yıllarca ürettiği eserlerinin bir bölümünü topladığı 2018 yılı basımı İLHANTOLOJİ adını verdiği bir kitap da toplamıştır.

Karikatür sanatında her şeyi çizgiler anlatır. O nedenle burada söze son verip siz okurlarımı Murat İLHAN’ın çizgileri ile baş başa bırakırken, yerel basının bu yöresel sanatçılarımızın anlamlı çizgilerini okuyucu ile neden buluşturmazlar anlamış değilim.

-Reklam-

Saygı ve sevgiyle kalın.

1 Comment

Yanıtla

Your email address will not be published.