Kitty Genovese Sendromu

Okuma Süresi: 1 dk.

”1964 yılında New York şehrinde akşam üstü Kitty Genovese isimli bir kadın çokta ıssız olmayan bir caddede cinayete kurban gider.

Bu olayda ilginç olan şudur: Kadına saldıran şahıs dakikalarca kadına tecavüz etmeye çalışır başaramayınca darp eder öldürmeye çalışır. Kadını yaralı halde bırakır. Bir süre sonra tekrar gelir ve kadını öldürür.

Bu acı korkunç süre bir saattir ve bir saat boyunca zavallı kadın çığlıklar atar yardım ister. Polis olay yerine gelir ancak resmi ihbar olaydan tam bir saat sonra yapıldığından geç gelmiştir, çevreyi inceler. Kadının öldürüldüğü bölgede olayı kimsenin duymaması imkansızdır.

Çevre evleri incelediklerinde olayı 37 mahalle sakininin gördüğünü hatta bir kısmının sonuna kadar pencereden izlediğini ancak hiç biri ne olaya müdahale etmiş ne de polis çağırmıştır…

Kadın, kalabalığın ortasında öldürülmüştür… Kriminoloji literatürüne bu olay; “Kitty Genovese sendromu” olarak geçer.

Türkiye temmuz ayı kriminal istatistik rapor sonuçları : 163 iş cinayeti: 6’sı çocuk, 10’u kadın ve 6’sı göçmen… 2019’un ilk yedi ayında en az 1004 iş cinayeti.. 214 kadın cinayeti, 1046 tecavüz ve cinsel içerikli saldırı.

ve….. sıkı durun…!

36478 adli vakadan saddece 569’unun failleri yalanmış, katiller,hırsızlar sapıklar,aramızda dolaşıyor.

“Kitty Genovese sendromu” bulaşıcı bir virüstür….

s–u-s-m-a s-u-s-t-u-k-c-a s-ı-r-a s-a-n-a g-e-l-e-c-e-k

avast premier satın al

Yanıtla

Your email address will not be published.