Güzel Olma Sırası Türkiye’de

Okuma Süresi: 2 dk.

Zaman  hızla akıp gidiyor… “Göz açıp, kapayınca misali” geçen zaman sonrası yine seçim dönemi geldi.

Daha dün parti içi seçimler yapılmıştı. Önce mahalle delegeleri seçilecek. Mahalle delegeleri ilçe yönetim kurullarını seçecekler. İlçe yönetim kurullarının seçimi sırasında seçilen delegeler İl başkanını, il yönetimini ve kurultay delegelerini seçecekler.

Ankara’da yapılacak kurultay da partinin genel başkanını ve parti meclisi üyelerini seçecekler. Parti içi seçim programı her ne kadar olağan bir süreçte işlese de, bazı ayrıntılara dikkat edilmeli.

Parti ile ilgisi sadece mahalle delegeleri seçiminde oy kullanmak olan, delege yazılıp da alınan talimat doğrultusunda oy kullanacak üyelerin varlığının hatırı sayılır sayıda olduğu genel bir kanıdır.

Bu sadece bir partinin, bir ilçenin veya bir ilin sorunu da değildir.

Sadece parti içi iktidarda olmayı kendilerine yeterli sayanlarla, partiyi iktidarda görmek isteyenler arasında içten içe gizli bir mücadelenin olduğu herkesin bildiği bir gerçektir.

Partide önemli mevkilerde görev yapanların önünü kesmek de parti içi grupların önemli görevleri arasındadır. Hele de başarırlarsa böbürlenirler. Yıllarca ballandıra ballandıra da anlatılır. Parti içi mücadelede adaletli bir yol çarşaf liste uygulamasıdır.

Parti için mahallede görev almak isteyenler adlarını bir listeye yazdırmalı. Üyeler de o listedeki isimlerden o mahallede seçilmesi gereken sayı kadar tercih etmeli.

Öncelikle mahalle delegeleri çarşaf liste ile seçilmeli. İlçe yönetimleri çarşaf liste ile seçilmeli. Hem de il yöneticileri çarşaf liste ile seçilmeli.

Partiye emek veren, her çalışmasına katılan, partiye yararlı olacağını düşündüğü kimselerin yönetime gelmesini partiye kayıtlı üyeler belirlemeli.

Sadece bu kadar mı?

Vatandaş olarak bizleri mecliste temsil edecek vekillerimizin sıralaması da partiye kayıtlı üyelerin oylarıyla belirlemeli. O zaman hiçbir şey yapmadığı, yapamadığı halde koltuk işgal edenlerden parti kurtulur.

 Parti içi ve parti için yapılacak çalışmalarda “İmamoğlu’nun  içtenliği, özverisi, sabrı, sevgisi, çalışkanlığı  … “ örnek alınmalı.

Bu tavır parti dinamiklerini harekete geçirir.

Partiye üye olmak isteyenlerin sayısını artırır.

Parti içi ilerlemek isteyenlerin çalışma isteğini artırır.

Halkla iç içe çalışma ortamı sağlanır.

Gönüllü partililerin sayısı artar.

Partiye iktidar yolunu açar.

Tabi ki olursa… Güzel de olur.

Yanıtla

Your email address will not be published.