Durum Değerlendirmesi

kıllıya çatarsın oğul

Cumhuriyetci kadrolar ANADOLU ihtilalini gerçekleştirirken feodal ağaları,dinci taifeyi ve mütegallibe eşrafı tam anlamıyla tasfiye etmediklerinden(edemediklerinden), bugün yaşananlar kaçınılmazdı.

Toplumsal dönüşümler halk yığınlarının kendi iç çelişkilerinin derinleşmesi ve kabuğunu kırmasıyla gerçekleşir.

KEMALİST devrim bu sosyolojik sürecin aksine bir gurup sivil ve askeri entelektüel jakoben kadronun zorlamasıyla gerçekleşmiş ve karşı devrimci bataklığın sivri sineklerini yok etmeden süreci noktalamıştır.

Bu bağlamda Anadolu ihtilali sınıfsal bir tabana dayanmadığından cumhuriyetin tırpanladığı mütegallibe ve dinci taife larvalarını üreyebilecekleri ortamlara konuşlandırıp saltanatı yeniden kazanabilmek için son tahlilde bu mikrop yataklarını göğertecek kurumları geri alacaklardır.

Demokrat partinin toprak ağası-karşı devrimci -mütegallibe ittifakı olan toplumsal tabakanın ezici bir çoğunlukla iktidara gelmesi ve sonrasında yaşanan geri dönüş sürecine Cumhuriyetçi militarist yapının müdahalesinin kaçınılmaz olacağını bilen küresel emperyalizm ordu içine sızarak 1960 ve sonrası askeri müdahaleleri kendi senaryoları doğrultusunda şekillendirmişlerdir.

Ülkede yaşanan bugünkü kaotik ortamı analiz ederken yakın geçmişin dinamiklerini iyi değerlendirmek gerekir.Marksist analizlerle bu çözümlemeyi yapmaya kalkan iyi niyetli komünist dostlarımızın yanıldıkları nokta burasıdır.

Kürt ayaklanması maskesiyle bu feodal ağa-dinci bezirgan-küresel emperyalizm ve işbirlikçi sermaye cumhuriyetten rövanş alma mücadelesine girmişlerdir.orduda yapılan operasyonları ve yaşananları bu bağlamda değerlendirmeliyiz.

Tayyip’in liderliğinde ete kemiğe bürünen bu günkü faşizan yapıyı bu dinamikleri yerli yerine oturtarak anlamalı ve çözümü buna göre ortaya koymalıyız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
chp-izmir-de-delege-secimleri-yapiliyor-7600628_x_7138_o

Böyle Gelmiş, Böyle Gitmemeli!

Partilerde iç mücadele heyecanı son sürat devam ediyor. Kimi “kağıt kaplana” dönüştüğünü farkedip,”metal yorgunluğu” adı altında bir operasyona…
Oku
Gitti-Gider

Gitti-Gider

Annan Planına  “evet” derken, sözde Avrupa Birliğine gireceklerdi bizim çok bilmiş kuru kalabalık (!) aslında bir bardak suda koparılan…
Oku

Nepotizm

İktidara geldikten sonra etrafına akrabaları toplamak manasında kullanılan sosyolojik terimdir.. Türkiye’nin son dönemlerinde çok sıkça gözlenmiştir.. Eğitim durumları…
Oku

Allah’ın Sopası

İzmir marşından rahatsız olan Konyaspor kulüp başkanı olan zat, ByLock kullandığı iddiasıyla göz altına alınmış, sonrasında ise bilinmeyecek…
Oku