Adım Adım Eyalet!

Okuma Süresi: 2 dk.

90lı yıllarda en önemli seçim vaadi sizi il yapacağım idi. 1999 da Bafra’da iken sanırım ilk izlediğim mitinglerdi onlar Sayın Mesut Yılmaz da, Sayın Tansu Çiller de onlara oy verirsek Bafra’yı il yapacaklarını söylüyorlardı ki, haberlerden takip edince neredeyse her büyük ilçeye bu sözü veriyorlardı. Bafra hala il olmayı bekliyordu ki Bütünşehir Yasası diye bir şey çıktı ve sükût-u hayale uğradı Bafra. Konumuz Bafra’ dan ve il olmaktan daha büyük ve önemli.

Konumuza dönersek önce büyükşehirlerin sayıları arttırıldı birçok il büyükşehir oldu sonra İstanbul ve Kocaeli’ de uygulanan Bütünşehir uygulaması sonra tüm büyükşehirlere uygulandı. Bu durumu iki aşamada ele alacağız. Rantlara, köylerin betonlaşmasına, tarım ve hayvancılığın bitirilmesine yani işin ekonomisine girmeden ele alacağız.

Birincisi hizmetler, artık Bütünşehir yasası uygulanan illerde eski köy hizmetleri (il özel idareleri) kalkacak tüm hizmetler Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Belediye hizmetlerinden köyler de faydalanacak, Büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki her noktaya hizmet götürecek köylere kanalizasyon gelecek, su belediye tarafından taşınacak, çöpler toplanacak falan tabi bunların karşılığında küçük! bir miktar ücret ödemek zorunda kalacak samanı ithal eden köylü. Belediyeler köylere hizmet götürmeden önce su sayacı takıp ücretleri toplamaya başladı hatta çöp vergisini almaya başladı belki hizmetler de gelmeye başlamıştır.

İki aşamada ele alacağız dedik ya ikincisi hezimetler; Bütünşehir yasası ile Büyükşehir Belediyesinden hizmet alan! Ve vergi veren köylü Büyükşehir Belediye başkanını seçmeye başladı köylü en çok da bunu sevdi laf aramızda. Bütünşehir yasası bizce eyalet sisteminin alt yapısı idi.  “Amaç yerel yönetimleri güçlendirmek diyorlardı” hatta eyalet sistemine geçiliyor diyen muhalefet üyelerine Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı “ Ne var yani Osmanlı’ da da eyalet sistemi vardı. Kürdistan eyaleti ve Lazistan eyaleti vardı” dedi. “Eyalet sistemine geçmeyeceğiz ama geçsek de kötü bişey değil” dedi kendileri.

Sonra ne oldu şaibeli bir referandum ile Parlamenter sistemi kaldırdık başkanlık sistemine geçtik. Pardon kızmasınlar Partili Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemine geçtik hayda sanki adım adım eyalet sistemine gidiyoruz.

Şimdi ne hazırlığındalar Büyükşehirlerin dışında kalan 51 il birleştirilecek ve yeni Bütünşehirler oluşturulacak. E hani biz olacaktık! Diye sorası geliyor insanın sonra da cevap veresi geliyor  “ bölünerek il değil birleşerek Eyalet olacağız”

Eyalet sisteminin ayak sesleri geliyor; başkanımız var, 2019 da Bütünşehirlerimiz olacak sonra bütünşehirler de birleştirilecek eyaletler oluşacak. Irak’ ta bağımsız Kürdistan için referandum yapıldı (PKK’ ya göre doğu Kürdistan). Suriye, kürtlere özerklik verebiliriz gelin görüşelim dedi (PKK’ ya göre güney Kürdistan) Peki bu durumda Büyük Kürdistan için bir tek Kuzey Kürdistan kaldı. Biz de adım adım eyalet sistemine geçiyoruz. O zaman lafın tamamı aptala söylenir. Hadi bana eyvallah.

Yanıtla

Your email address will not be published.