Adaylar Kendini Anlatıyor #3: Turgay Özçelik

Okuma Süresi: 2 dk.

Turgay Özçelik kimdir?

28 Nisan 1966 tarihinde Çarşamba nın Şeyhgüven köyünde  doğdum.Çiftçilik yapan  ailenin  yedi çocuğunun (beş erkek iki kız) en küçüğüyüm.Çocukluğum köyde  geçti.İlk okulu köyümde,orta okulu Çarşambada, liseyi Samsun 19 Mayıs Lisesinde okudum.Amasya MYO Elektrik bölümünü bitirdikten sonra  Azerbaycan Teknik Üniversitesi’nde lisans tamamlama eğitimini bitirerek Elektrik Mühendisi ünvanını  aldım.1996 yılında Aksaz Deniz Üst Komutanlığında askerlik görevimi tamamladım.Aynı yıl evlendim.Eşim Suzan Özçelik  Fizik öğretmeni MEB de çalışıyor.İki oğlumuz var.Büyüğü 19 Mayıs Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi, küçüğü İstanbul Erkek Lisesi sonsınıf’da okuyor.İkiside  satranç oynuyor.Küçük oğlum kendi yaş gurubunda Milli takımda Avrupa ve Dünya şampiyonalarında oynadı.

Yedi kardeşin beşi üniversiteyi bitirdi.Enbüyük abim ve büyük ablam ilk okuldan sonra okumadılar,bizlerin okumasına yardımcı oldular.Bizlerde yazları köyde tütün yaparak eğitimlerimizi tamamladık.Artık köylerde tütün de kalmadıya her şey gibi tarımda bitti.

Turgay Özçelik

Cumhuriyet Halk Partili bir aileyiz.Kendimi bildim bileli bizim evde siyaset konuşulur.Çocukluğumda radyonun başında hep beraber ajans dinlenirdi.70 li yılların  başları köyde elektrik yok,o yıllarda TV yok.Tek haber kaynağı radyo, oda her evde yok.Ama  bizim evde var.Rahmetli babam aydın birisiydi  çocuklarını okutmak için çok emeği oldu.

Köy çocuğuyuzya okullar açılınca Çarşamba’da  öğrenci evi kiralıyor, kardeşler orada kalıyoruz.O yıllar 80 darbesi öncesi olayların olduğu yıllar.Ama daha bilinçli  yıllar.1979 yılının 1 Mayısı ben henüz 13 yaşında orta okul öğrencesiyim,Çarşambadan kamyonun kasasında Samsun’a  yürüyüşe gelişimi dün gibi hatırlıyorum.Sonra seksen darbesinin her şeyin üzerinden silindir gibi geçişini  hatırlıyorum.

Dünyaya bakışınız nedir?

CHP ve sol  kültürden  gelen  birisi olarak  emeği önemseyen, özgür, bağımsız,adaletli bir Türkiye ve dünya özlüyorum.Solcu olmanın önemli,solcu kalabilmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum.Emeğin değerini bilmek,bunun için mücadele etmek kolay başarılabilecek bir şey değildir.Solcu olan arkadaşlarımızın bazılarının bugün  sermayedar olmalarını solcu  kalamamalarına bağlıyorum.

Serbest elektrik mühendisi olarak çalışıyorum.Bu günün koşullarında zor iş serbest çalışmak.Yapacak başka bir şey yok. Çalışıp çocukların eğitimini sağlamak lazım.

Turgay Özçelik

Niye CHP Atakum ilçe başkanlığına  aday  oldunuz?

Ben  her zaman siyasetin  içinde oldum.Belki çok ön planda olmadım  ama seksen darbesi sonrası Samsun siyasetini yakınen  takip ediyorum.Şimdiye kadar parti  örgütlerinde çalışan arkadaşlara  büyük saygı duyuyorum.Büyük  özveride bulunuyorlar.Fakat bir sıkıntımız var.Bir bütünlük içinde değiliz.Eğer yönetime gelebilirsek Atakum belediye başkanlığını kazanabilmek için elimizden geleni yapacagız.Çok sayıda  aday adayı  olsun istiyoruz.Biz tüm  aday adaylarına aynı mesafede olacağız.Amacımız, hedefimiz belediye yi kazanmak.Örgütün değerini bilen bir arkadaşımızla kazanmak istiyoruz.Bunun için herkesin  elini sıkacağız kendimizi anlatacağız.Başaracağız.

Yanıtla

Your email address will not be published.