Bir Koyup Üç Almak

0 Paylaşım
0
0
0

Gerek ülke içinde gerekse uluslararası ilişkiler bağlamında politika ile iştigal etmek yorucu ve yıpratıcı bir uğraştır,bilgi ister, görgü ister,deneyim ister, sabır ister, feraset ister,özveri ister….ister oğlu ister..ama bütün bunların toplamından kat ve kat fazlası ile uluslararası denkliği olan üniversal bir eğitim kariyeri ister.

Metropol varoşlarında gecekondu mektep tedrisatı ile politika bulvarında yürünmez mi..? yürünür,yürünür ama uzun soluklu olmaz, ilk yokuşta tık nefes olup taşikardi geçiren pin-pon ihtiyarlara dönersiniz,şekil Türkiye’de olduğu gibi.

Bizim kifayetsiz muhteris çakma politikacılarımızın en büyük handikapları budur.

Siyasi yelpazenin en radikal sağ ucundan en militarist sol ucuna kadar herkes için geçerlidir bu tespit.

Yerelliğin pespayeliğine birde “şark kurnazlığı” eklenince politikacılarımıza tahammül etmek mümkün olmuyor.

Turgut Özal , ekonomi politiğini “bir koyup üç almak” pratiği üzerine inşa etmişti, arkasından gelen sosyal demokrat soslu üçlü kaolisyon “fifti-fifti” üzerinden politika yürüttürdü, şimdikiler “kazan,kazan” pozisyonunda ısrarcılar yani sizin anlayacağınız bu politikanın Türkçesi “ne yana dönersen dön ,delük benden yana” anlayışıdır.

Oysa uygar Dünya ülkeleri bu tür ekonomik,politik,kültürel ilişkilerini Evrensel ahlak koşullarına paralel olarak ADALET-EŞİTLİK-KARDEŞLİK triosu üzerine inşa ediyorlar.

“Bir koyup üç alma” kurnazlığı ile pazara çıktığınızda “üçün birini alma” olasılığınız ile aynı orandadır,velev ki elinize verilen üçün biri kallavi bir fellah fallusu boyutunda ise artanından boynunuza kravat bile bağlarsınız.

“Herkes kendine benzeyeni iktidara taşır” bu genel geçer bir kuraldır.değişime kendimizden başlamak gerek.

Türkiye’nin sorunu politik değil sosyolojiktir dostlar yanlış sokaktan doğru adrese ulaşılmaz.teşhisi doğru koyamazsanız kullanacağınız ilaçlar ölümünüze sebep olur.

kaspersky satın al
0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Ötekiler, Ben ve Carel

Üniversite yıllarımızda altı gün ABD’de kalıp sonra sanki yıllardır orada yaşamış gibi anılarını anlatan hocamıza güler geçerdik. Hocanın…

Türkiye Cumhuriyeti’m (T.C.)

Bu memleketin ekmeğini yiyen, suyunu içen, havasını soluyan memleketim insanı başlığı okuyunca ne düşünüyor, hangi duyguları hissediyor yüreğinde…

Bütün Tebrikler Sana, Senede Bir Gün!

Toplumun geleceğinin harcını yoğuran, gençlere şekil veren,Her çeşit meslekten insanın yetişmesine öncülük eden,Bir yüksek ideal mesleğidir öğretmenlik.Öğretmene bakanlar;…

Bize Can Veren İki Hece: Anne

Evlatların anne babadan, Anne babaların evlatlardan kaçtığı günleri yaşıyoruz. Her şeyi yapan, geliştiren,  İnsanlık yararına her şey üreten,…