Bir Dehanın Resmi Geçidi-Fazıl Say

Okuma Süresi: 1 dk.

Hayatımızda bir deha geçiyor. Piyanosu ile muazzam bir etkileyici tarzda çaldığı eserler, ve çağa damga vuracak besteleri ile Fazıl Say ülkemizin dünyaya bir armağanıdır.

Devlet Fazıl Say’ı yok varsaymakta ve bu nedenle devlet kurumlarının konserlerinde kendisini ve eserlerini göremezsiniz. Ama halk onu görüyor. Fazıl Say’ın 10 Kasımda vereceği ve Atatürk’ün Doğa Sevgisi üzerine yazdığı Yürüyen Köşk konserinin biletleri aylar öncesinden bitti.

Bestelemiş olduğu ve çok kalabalık bir sanatçı topluluğu Volkswagen Arena’da kayıtları alınan Nazım Oratoryosu DvD si şu anda çok satanlar listesinde birinci sırada. Aynı listede Nazım Oratoryosu Cd si aynı liste dördüncü sırada.

Fazıl Say dünyanın dört bir yanında her yıl yüz yirmi civarında konser veriyor.

Dünyanın son dönem en önemli kompozitörlerinden bir olarak gösteriliyor.

Yine dünyada verilen en prestijli klasik müzik ödüllerinin hemen hepsi kendisine layık görüldü.

İmkân verildiğinde bu ülkenin zeki çocuklarının neler yapabileceğinin canlı bir örneğidir Fazıl Say.

Ülkenin resmi özel tüm kurumları ile bu tür örnek insanlara yaşarken sahip çıkması ve çocuklarımıza örnek olması konusunda desteklemesi gerekiyor.

Üstün yetenekli çocuklarımızın yetişmesinde her birinin Fazıl Say verimliliğinde olabilmesi için Say’ın gelişim aşamalarının incelenerek örnek bir model çıkarılması ile çalışılmalıdır.

Yanıtla

Your email address will not be published.