Ziraat Odası Ne İş Yapar?

Okuma Süresi: 3 dk.

İlkokulu Pazar’da okuduktan sonra öğrenim hayatımıza Samsun ve ardından Trabzon’da devam ettik. İş yaşamımızı Çaykara, Bafra ve Samsun merkezde tamamladık. Ardından 6 yıl Ankara’da kaldıktan sonra tekrar Samsun’a döndük. Bu süre zarfında hemen hemen her yaz Pazar’a geldik, Pazar’dan hiç kopmadık.

Bu geliş gidişlerimiz eski dostlarla konuşmak, görüşmek, hasbihal etmek, yeni dostlar ve yeni komşularla tanışmak, dinlenmek yaylaya gitmek ve eğlenmekle geçti. Bu harala gürele içinde Pazar’ın yeterince gelişmediğini görüyor, nedenini sorunca Pazar’ın coğrafi konumunun uygun olmadığı cevabını alıyorduk.

Bu yıl coronavirüs nedeniyle Nisan ayından beri Pazar Başköy’de yaşamaktayım. Yıllardır ihmal ettiğimiz bağ bahçe ile uğraşmaya başladık. Çay tarlalarının onarılması, toprağın verimli hale getirilmesi için çalışmalar yapmaya karar verdik. Uzun zamandır köyümüzde organik tarım yapılmaktadır. Bu nedenle organik gübre almaya karar verdik ve 13 Ağustos 2020’de paramızı yatırdık fişimizi aldık.

Ziraat Odası’ndan iki gün sonra gübre geleceğini söyledir. Depocu arkadaşın telefonunu verdiler ve iki gün sonra aramamızı istediler. Aradığımızda fabrikada yükleme yapılmadığını, yarın akşam durumun belli olacağını bu nedenle yarın akşam aramamız gerektiği söylendi. 2-3 gün sonra aradığımda gübrenin gelip dağıtım yapıldığını ama hafta sonunda yeni Bir kamyonun geleceği söylendi, hafta sonunda şehir dışında olduğumdan gübremize alamadık. 3-5 gün sonra tekrar aradığımızda çarşamba günü geleceği söylendi. Çarşamba günü sabah 9 buçukta ilgili kişiyi aradım, gübrenin geldiğini saat 10’da dağıtım yapılacağını söyledi. Ben de araba ayarlayıp gübreyi almaya geleceğim diyerek telefonu kapattım. Birkaç görüşmeden sonra bir araç temin ettik. Saat 10’u 20 geçe dağıtım yapılan kamyonun yanına geldik. Önümüzde 3 kişi vardı. Kamyonun büyük bir bölümü dağıtılmıştı. Biz sırada beklerken ikinci kişi cebinden bir sürü gübre teslimat fişi çıkardı. Vatandaşlardan toplamış birkaç tane hepsini almaya kalkınca ne benim önümdekine ne de bana da gübre kalmadı.

İtiraz ettim, dağıtıcı arkadaş kendisinin elinde bir şey olmadığını Ziraat odasıyla konuşmam gerektiğini söyledi. Beğenmiyorsanız paranızı geri alabilirsiniz dedi. Ziraat Odasına gidince görevli arkadaşlara sorunu anlattığımda çok sayıda insana gübre dağıttıklarını herkese tek tek arayamayacaklarını, herkesin kendi gübresini takip etmesi gerektiğini söylediler. Ben de başkanla görüşmek istediğimi söyledim, başkanın yerinde olmadığını söylediler. Öğleden sonra gelebilir belki dediler bunun üzerine başkanın telefon numarasını istedim ve başkanı aradım. Başkanla yaptığımız görüşmede sorunu anlatmaya çalıştım, misafirlerinin olduğunu, Çamlıhemşin’de olduğunu ve öğleden sonra ancak gelebileceğini söyledi.

-Reklam-

Telefonda yaptığımız kısa görüşmeden başkanın beni anlamaya çalışmadığını, bana cevap vermeye çalıştığını anladığım anda dilekçe vereceğimi yazılı olarak yanıt istediğimi söyledim ve telefonu kapattık. 3 Eylül 2020’de dilekçe verdim. Dilekçede;

  • 13 Ağustos’ta parasını yatırdığınız gübreyi ne zaman ve nasıl teslim edeceksiniz?
  • Dağıtımda bir çok üretici sıkıntı yaşamakta dağıtım planınız nedir?
  • Araç kiralamadan kaynaklı masrafımın tanzim edilmesini talep ediyorum.

soru ve taleplerimi yönelttim. Dilekçenin cevabı gelince sizlerle paylaşacağım.

Bu olaydan sonra konuştuğum kişilerden öğrendiğime göre bu sorun uzun zamandır devam ediyormuş. Gübre dağıtımı her yıl sorun oluyormuş. Bu kadar basit bir dağıtımı eline yüzüne bulaştıranlar, ilçemizin ve köyümüzün devasa sorunlarını nasıl çözebilirler diye düşünmeden de edemiyorum.

Köylülerimizle konuştuğumuzda herkes Ziraat Odasından yakınıyordu. Hemen hemen 10 yıldır köyümüzde hiçbir çalışma yapmadıklarını söylüyorlar, sadece çay parasından aidat kestiklerini, köyümüze hiçbir katkılarının olmadığını söylüyorlar.

Köşemiz Ziraat Odası yöneticilerine açık. Ben de buradan bir çağrıda bulunuyorum, üyelerinizin bulunduğu Başköy Köyü’ne Pazar Ziraat Odası olarak hangi çalışmaları yaptınız? Ne zaman ve ne şekilde?

-Reklam-

Ziraat odalarının çalışma alanları çok geniş ama bundan halkımız yararlanamıyor.

Yanıtla

Your email address will not be published.