Yazar mısın, Sabaha Mı Saklarsın?

Okuma Süresi: 3 dk.

Araştırmasını yapmadım ama ülkemizde en çok üst düzey siyasetçi yetiştiren şehirleri sıralarsak ilk beşte, belki ilk ikide Malatya ve Rize gelir. Malatya’yı bilmem ama Rize, bunca siyasetçi, hatta Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı çıkarmasına rağmen en az yatırım alan şehirlerin başında geliyor.

Eskiden çocukluk yıllarımda Turgut ÖZAL Başbakan, Mesut YILMAZ Dışişleri Bakanı idi. Ve bir gün dedem, ( Genel Yayın Yönetmenimiz İsmail Tutoğlu’ nun yazısında bahsettiği kişi) Dışişleri Bakanı ve Rize Milletvekili olan Mesut YILMAZ’ın Rize’ye geleceğini öğrenmiş. Hatta İlçemiz Pazar ve köyümüzün ortasından geçen yoldan ilerleyerek Hemşin’de miting yapacağını öğrenmiş. Ben de onu görmek isteyince sabahın erken saatlerinde yola çıktık ve birçok köylümüz ile beraber akşama kadar yolda bekledik ama ne gelen vardı ne giden. Fakat bu haberin bir güzelliği oldu. Baharda Hemşin deresi büyüdüğünde bozulan yollarımız, bu teşrif haberi sebebi ile yapılmıştı. Geleceğinin duyulması bile yetmişti.

Uzun zamandır köyümüze ya da Hemşin’e siyasetçi gelmediğinden yollar hala berbat durumda. (Pazar ilçe çıkışında bir çalışma var sanırım Pazar Belediyesi yapıyor) Size bir bilgi daha vereyim Rize İl Özel idaresinin bir kolu eski Yücehisar Ortaokulu’nun (Lazca ismi Lamgo) olduğu yerde bulunuyor.

Bir de BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) ve CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) var. Vatandaş buralara sorunlarını yazıyor, onlar da çözüme kavuşturuyorlar.

Ben de bir vatandaş olarak köyümüzün içinden geçen Pazar-Hemşin yolunun bir bölümünde oluşan hasarın giderilmesini talep ettim. CİMER aşağıdaki cevabı verdi bana.
“Cumhurbaşkanlığına yapmış olduğunuz 1863035 no’lu başvuru, değerlendirilmek üzere Rize Valiliği Gönderilmiştir.”
“Başvuru Metni: Ben Rize Pazar Başköylüyüm. Köyümde ikamet etmiyorum ama annem köyde ikamet etmekte köyümüzün, Topçuoğlu mevkiinde Pazar-Hemşin yolu üzerindeki sel tahribatı 1 yıldır tamir edilmemiştir. Google’dan alınan koordinata göre Y:659148 X:4550453 şu şekildedir. Yardım istediğim konu bu yolun tamiratının (dereye uçan kısmın ) acilen yapılması konusudur. Not: İstendiği taktirde kopan yerin fotoğrafları elimde mevcuttur. Rize / Pazar / Başköy / Topçuoğlu Mevkii Koordinat: Y:659148 X:4550453 Saygılarımla. Özgür TUTOĞLU Maden Mühendisi
Halkla İlişkiler Başkanlığı”
CİMER yapabileceğinin bir kısmını yapmış, sorunu Rize Valiliği çözecek demiş. Çözünce bildirin dememiş ama olsun. Bugün ise Rize İl Özel İdaresinden yazı geldi ve ilgili bölgenin sorumluluk alanlarında olmadığını belirttiler. Anadolu’da bir laf vardır “yazar mısın sabaha mı saklarsın” ben yazmayı tercih ettim. Şimdi tekrar bir yazı ile CİMER’ e başvurup ilgili bölge Rize Valiliği’nin sorumluk alanında değilmiş siz beni Ankara Valiliği’ne yönlendirin belki onların sorumluluğundadır mı desem yoksa sizin çizdiğiniz harita kadar benim sildiğim harita var mı desem, bilemedim.

CİMER ilgileniyor ama takip etmiyor, Rize Valiliği İl Özel İdaresi, köy olduğu için benim alanımda değil diyor. Eğer İl Özel İdaresi’nin sorumluluğunda değilse bildir Karayolları Müdürlüğü’ne veya bildir Pazar Belediyesi’ne. Benim sorumluluğumda değil deyip kaçmak nedir?

Hemşerimiz eski Başbakanımız Mesut YILMAZ’ a başsağlığı dileklerimi bu yazı vesilesi ile iletmek isterim. Allah kimseyi evlat acısı ile yaşatmasın.

Özlü Sözler;

“Yazar mısın sabaha mı saklarsın”
“Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar ben bilmem, ben horozum!”

Sağlıcakla kalın.

Yanıtla

Your email address will not be published.