Türkiye Emekliler ve Eyt’liler Birliği istemlerini açıkladı

Okuma Süresi: 5 dk.


Açlık sınırının 19 bin liraya, yoksulluk sınırının 62 bin liraya ulaştığı ülkemizde, asgari ücretin bile altındaki 10 bin liralık emekli maaşıyla milyonlarca emekli bir kez daha açlığa, yoksulluğa ve sefalete mahkum edilmiştir.
Ev kiraları başta olmak üzere temel gıda fiyatları her gün artıyor. Çarşıda, pazarda ve markette zamlar yağmur gibi yağıyor. Emekli maaşı kiraya yetmiyor. Elektrik ve doğalgaz faturaları ödenemez miktarlara ulaşıyor. Emeklinin mutfağı alev alev yanıyor. Milyonlarca emekli açlık sınırının altında yaşıyor.
Maaşı yetmediği için günlük gıda harcamalarını Tüketici Kredisi veya Kredi Kartıyla karşılamak zorunda kalan emekliler, banka kuyruklarında yaşam savaşı veriyor.
Yıllarca çalışarak devlete vergi ve sigorta primi ödeyen emekliler, yaşlılığında huzur içinde, mutlu bir şekilde yaşaması gerekirken; ilerlemiş yaşına ve hastalıklarına rağmen yaşamını sürdürebilmek için hâlâ çalışmaya ve iş aramaya devam ediyor.
Emekliler böylesine ağır ve zor şartlar altında yaşamaya çalışırken; milyonlarca emeklinin oyunu alarak işbaşına gelen siyasi iktidar, devlet bütçesinden karşıladığı üçer beşer maaş ve huzur hakkı ödemeleriyle yandaşlarına, dost ve akrabalarına ulufe dağıtıyorlar, kendilerinin bir gecede yemek ücreti olarak ödedikleri on bin lirayla bizlere bir ay geçinin diyorlar.
İnsanca yaşanacak maaş isteyen milyonlarca emekliye sıra geldiğinde ise; “bütçe imkânlarını araştırıyoruz, biraz daha sabredin. Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz inşallah” diye aylardan beri oyalıyorlar.
“2024 yılını emekliler yılı ilan ettik, Temmuz ayında emekli maaşlarını eşitleyeceğiz” diyerek, emeklilerin umutlarını ve hayallerini seçim malzemesi olarak kullandılar, şimdi ise tasarruf tedbirlerini bahane ediyorlar, bütçe yok diyorlar. Bir kaç gün sonra TUİK’in takla attırmış olduğu enflasyon oranına göre yapacakları zam daha cebimize girmeden elektiriğe yaptıkları % 38’lik zam ve diğer zamlarla geri aldılar..
Hükûmet, emeklileri dilenci gibi görmekten derhal vazgeçmelidir. Yıllarca çalışan, vergi ve sigorta primi ödeyen emekliler sadaka değil, emeğinin ve alınterinin karşılığını istiyor.
Artık yeter! Devlet bütçesi ve maliye hazinesi, dolar milyarderi bir avuç holding patronu ve müteahhit için değil, milyonlarca yoksul emekli için harcansın.Aksi takdirde 31 Mart yerel seçimlerinde sarı kartla ikaz ettik, olası bir erken seçimde kırmızı kart göstereceğimizin bilinmesini istiyoruz.
HÜKÛMETE VE TBMM’NE SESLENİYORUZ: “İNSANCA YAŞANACAK MAAŞ İSTİYORUZ, İNSAN ONURUNA YARAŞIR HAYATLAR İSTİYORUZ”
– Asgari ücret ülke gerçekleri göz önüne alınarak uluslararası standartlara göre yeniden belirlenmeli, halen 10 bin lira olarak ödenmekte olan en düşük emekli maaşı başta olmak üzere tüm emekli maaşları ile dul ve yetim aylıkları kök maaş olarak ; Temmuz ayından geçerli olmak üzere en az asgari ücret kadar olmasını talep ediyoruz, ayrıca ü 12 bin lira seyyanen ek zam yapılmasını talep ediyoruz
➢ Tüm emeklilerle dul ve yetim aylığı alanlara, yılda dört defa asgari ücret tutarında ikramiye ödensin. Bankalar Kanununda yer alan 58. Madde acilen değiştirilerek, “TBMM’de Ek Torba yasa teklifi ile “Özel sandık emeklileri de ikramiye ödemelerinden yararlanır” şeklinde kanuna ilave edilsin.
➢ İntibak Yasası acilen çıkarılsın.
➢ Aylık Bağlama Oranları yeniden yüzde 70’e yükseltilsin.

 • 7438 sayılı EYT kanununa rağmen hâlâ emekli olamayan EYT’li emekçilerin yaşadığı mağduriyetlerin tamamen ortadan kaldırılması için, eksik bırakılan tüm hakları kapsayacak şekilde EYT Kanunu yeniden düzenlensin.
  ➢ Bağkur kapsamı altında, tescil, prim eşitleme ve ihya mağduriyetleri giderilsin.
  ➢ Mevcut emeklilik sistemi, Ülkemiz şartlarına uygun değil. Mezarda Emeklilik istemiyoruz. Emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı düşürülsün.
  ➢ Ağır işlerde çalışanlara yıpranma payı ve erken emeklilik hakkı tanınsın.
  ➢ Staj süreleri ve çıraklık sigortası SGK başlangıcı sayılsın.
  ➢ Emekli maaşlarının, TÜİK’in açıkladığı sahte enflasyon oranlarına göre, hükûmet tarafından tek yanlı olarak belirlenmesi uygulamasına son verilsin. Emekli maaşları ile dul ve yetim aylıklarının toplu sözleşme yoluyla belirlenmesi için, “Emekli Sendikaları Kanunu” çıkarılsın.
  ➢ Herkes için eşit, nitelikli, parasız ve ulaşılabilir sağlık hizmeti ilkesine göre, emekli maaşlarından yapılan tüm sağlık kesintileri kaldırılsın
  ➢ Konut sahibi olmayan Emeklilere TOKİ tarafından Sosyal Konut projeleri hayata geçirilsin.
  ➢ Milli hasıladan Emeklilere % 100 pay verilsin.
  Yalnız yaşayan, hasta ve bakıma ihtiyacı olan emekli ve yaşlı Vatandaşlar için devlete ait huzurevi sayısı artırılarak, bakım hizmetleri yaygınlaştırılsın.
  ➢ SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında 4a, 4b ve 4c olarak ayrıştırılan işçi, memur, esnaf ve çiftçi emekli maaşları ile dul ve yetim aylıklarındaki eşitsizlik ve adaletsizlik giderilsin
  YEREL YÖNETİMLERDEN TALEBİMİZ
  ✓ Her ilçede emeklilerin biraya geleceği lokal ya da tesislerin hayata geçirilmesi
  ✓ Aldığı ücretlerle hayatını idame ettiremeyen en azından en düşük emekli maaş sahiplerine nakit, yakacak ve gıda desteği verilmesi,
  ✓ Su ve doğalgaz faturalarından vergi alınmaması ve indirim uygulanması,
  ✓ Tüm emeklilere ve eşlerine ücretsiz ulaşım imkanı sağlanması.
  .
  Emeklilerin yaşadığı sorunların çözümü ve taleplerimizin gerçekleşebilmesi için; tüm emekli sendikaları ve dernekleri;
  “ hak verilmez alınır, haklar örgütlü mücadele ile kazanılır” şiarıyla, güç ve eylem birliği temelinde bir araya gelerek, emeklilerin birleşik mücadelesini yükseltmelidir.
  Türkiye Emekliler ve EYT’liler Birliği olarak, bu amaçla bir araya gelen bizler; emeklilerin ve EYT’li yurttaşların ortak sorunlarının çözümü ve taleplerimizin gerçekleşmesi için üzerimize düşen her türlü görev ve sorumluluğu, özveriyle yerine getirmeye hazır olduğumuzu buradan tüm emeklilere ve EYT’li Vatandaşlarımıza ve kamuoyuna ilan ediyoruz.

Emeklilere, EYT’lilere SGK sisteminden kaynaklı tüm mağdurlara, insanlık onuruna yakışan mutlu ve huzurlu bir yaşam için; çocuklarımıza ve torunlarımıza sosyal güvenceli ve güvenli bir gelecek için; Türkiye’nin bütün emeklileri, EYT’lileri ve Tüm SGK Mağdurları birleşin.

 • Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!
 • Yaşasın Türkiye Emekliler ve EYT’liler Birliği’nin mücadele ve dayanışması!
 • Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız!
  Saygılarımızla,
  Türkiye Emekliler ve Eyt’liler Birliği.

Yanıtla

Your email address will not be published.