Karanlığa Bir Mermi de Bizden

14 Paylaşım
14
0
0

Henüz çocukluk çağı geçmeden girdiğimiz okulda vatan aşkı ile piştik. Okulu evimiz bildik. Okul arkadaşlarımız da bizim soyadı farklı kardeşlerimiz oldular.

Biz “Alnımızda bilgilerden bir çelenk. Nura doğru can atan Türk genciyiz .” marşı ile büyüdük. Işık saçmak için vatanımızda bayrağın dalgalandığı her yerde görev yapmak için can atan, torpil peşinde koşmayan Atatürk gençliği idik. Görev yaptığımız okullarda araç gereçler yoktu. Elimizden geldiğince araç gereçleri de kendi ellerimizle yapıp, öğrencilerimize ışık saçmak için kullanan nesil idik. Her ne kadar köy enstitüsü mezunlar gibi yetişmiş olmasak da onların “fotokopisi” gibi idik. Onların peşinden gittik. Onların bulunmadığı için ışık saçamadığı köylerde görev yaparak Türkiye’nin kalkınmasına, aydınlanmasına katkıda bulunduk. Okuldan mezun olmamızın üzerinden 45-50 yıllık bir süre geçmiş olsa da, emeklilik hayatına başlamış olsak da hepimiz yaşamımızın sonuna kadar ışık saçmaya devam etme durumundayız.

Bilinmelidir ki “öğretmenlikten emekli olunmaz.” Bizler tahta başında ders vermesek de; imkanlarımız ölçüsünde ve fırsat çıktıkça eğitim hizmetine devam etmekteyiz. Parasal katkı sağlayarak lise ve üniversite de okuyan öğrencilere burs vererek maddi destek sağladığımızın yanında; Çanakkale Gelibolu’da Trabzon Öğretmen Okulu ve Öğretmen Lisesi olarak kendi ellerimizle diktiğimiz on dönümlük çam ormanımızın her yıl bakım ve onarımını yaparak yetiştirmekteyiz.

Eğitime katkıda bulunmak her birimiz için kutsal bir görevdir.  Köylerdeki okullar kapatılsa da fırsat çıktıkça eğitime katkımızı sunmaya devam edeceğiz.

Cehalete karşı verilen savaşta öğretmenin silahı kalem, mermisi de kitaptır. Bugünkü iktidar yaptırdığı modern cezaevleri ile övünedursun halkın isteği de kütüphane açılmasıdır. Kütüphane açılması, insanların kitaba ulaşmasında kolaylık sağlar. Kitap okumak ta insanları kötülüklerden uzaklaştırır. ”Açılan her kütüphane bir hapishane kapatır.”(Seneca)  

 Alaçam- Yakacık mahallesinde muhtarın çabalarıyla köyde kütüphane açıldı. Soyadı farklı kardeşler olarak biz de marşımızdaki gibi  ”Candan açtık cehle karşı bir savaş…”  Bu amaçla da Alaçam –Yakacık mahallesi kütüphanesine katkıda bulunmak kararı aldık. Arkadaşlarımıza kitap bağışı kampanyamızın duyurusunu yaptık.

Ali ÖZBUDAK,

Ali ÖZER,

Sebahat BAYKAN,

Güngör ÇALIŞ,

Halis ALTUNBİLEK,

Filiz ÇUBUKÇU,

Faruk GAZİOĞLU,

Hamide GÖKTEPE,

Seyfullah ÖZAYDIN,

Neşe Banu AYDEMİR,

Mustafa SEZER,

Bekir Sami DEMİR,

Taner ÖĞÜNÇ,

Osman Nuri DEĞERLİ,

Gülnur DEĞERLİ,

İsa KAYA,

Feramuz TEMEL,

Halil BOZ katkıda bulunmuştur.

Gönüllü olarak bağışta bulunan arkadaşların 800 tane kitap katkıları ile zengin bir kütüphane olmasını sağladık.

 Kütüphaneye bizim de bir katkımız olsun isteyenler üzülmesinler. Anadolu’da Katkı bekleyen başka kütüphanelerin varlığı da bir gerçektir.

14 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Kitty Genovese Sendromu

”1964 yılında New York şehrinde akşam üstü Kitty Genovese isimli bir kadın çokta ıssız olmayan bir caddede cinayete…
Böyle Gitmez

Aralık’ta Kalan: İnsan ve Hak

Bazı gerçekler vardır. insanın onları değiştirebilmesi için para pul, yasa, güç yetmez.  İmkansızı başarabilmek …  İşte o olmayacak…

Fes Şehrinin Fes Hikayesi

Osmanlının başına kim nasıl ve ne zaman fesi giydirdi. Merak ettim nedir bu günümüze kadar gelen fes sevdası.…

Öyle Miyiz?

Engelliler haftasındayız. Engellinin en büyük silahı sabır ve azimdir. En büyük engel sevgisizliktir. Cehalet de baş engeldir. Tv…

Bedeli Ödenmiş Oyun

Tiyatro denince sanat dallarından bir tanesi akla gelir. Hemen düşünürüz bileti kaç liradır. Salon dolu mudur? Yer bulabilir…