Din Toplumların Afyonudur!

Okuma Süresi: 2 dk.

Ünlü düşünür ve Bediüzzaman Karl Marx Efendi Hazretleri “din toplumların afyonudur”  buyurmuşlar bir sohbetlerinde, peki Bediüzzaman nerden çıktı derseniz, zamanın harikası, asrın mükemmel insanı demek olunca bunu Marx için söylemekte sakınca görmedim.

***

Peki, Marx doğru mu söylemiş? Neden böyle söylemiş? Herhalde galiba sanırsam zannımca doğru söylemiş. Polemik olmasın diye başta söylemek istiyorum asla din kötüdür demiyorum, kimsenin inancına laf etmiyorum. İnanan inansın, inanmayan inanmasın beni hiç ilgilendirmiyor konumuzda bu değil zaten.

***

Konumuz din ile insanların aldatılması, Fatır suresi 5. Ayetin Elmalılı Hamdi Yazır mealinde diyor ki: “Ey insanlar! Haberiniz olsun ki, Allah’ın vaadi muhakkak haktır. Sakın bu dünya hayatı sizi aldatmasın, sakın o aldatıcı şeytan sizi, Allah hakkında da aldatmasın.” Mevzu o kadar bıçak sırtı ki her an dinsizlikle itham edilebilirsin. Yani kısacası Allah da, din de afyon gibi kullanılıp insanlar uyuşturulabiliyor, aldatılabiliyor. Ama ben aldatanların suçlu olduğu kadar aldatılanların da suçlu oldu kanaatindeyim. Allah akıl fikir vermiş.

***

Dini afyon gibi kullanan siyasi liderler elinde Kuran’la veya İncil ile miting meydanlarına çıkıp oy isteyebiliyor ve buna millet kanıp oy veriyor. Dini afyon gibi kullanan siyasiler “Bu Bakara iyi makara” diyor ve afyonun etkisindeki kimseden ses çıkmıyor ya da çok cılız sesler çıkıyor.

***

Dini afyon gibi kullanan sözde hoca efendilerden biri, eğer derneklerine yardım ederseniz, dergilerini evlerinizde bulundurursanız ve kumbaralarına para koyup bunları derneklerine bağışlarsanız Hz. Muhammed (sav) ve tarikatlarının kurucusu (şimdiki hocanın babası) hocaefendinin evlerinizi ziyaret edeceğini söylüyorlar ve bizim insanımız buna inanıyor.

***

Yine başka bir örnekte dini afyon gibi kullanan sözde hocalardan biri “Nal-ı Şerif” pazarlaması yapıyor bir sohbetinde. Ve diyor ki: “Nal-ı Şerif” nedir? “Nal-ı Şerif” peygamber efendimizin ayakkabısıdır diyor. Bunu bulundurursanız sizi korur, şeytanı yanınıza yaklaştırmaz hatta “Nal-ı Şerif” evinizdeyken ölüm bile giremez diyor. Başkaları bunu kolye olarak yapmış bu etkilerde biz diyor gerçek ölçülerde yaptık düşünün nasıl korur diyor. Ve ekliyor kar amacımız yok sadece maliyetine satacağız “135 TL” diyor. KDV dâhil mi hariç mi bilmiyorum cübbeliye sorun işte. Allah akıl fikir versin ne diyelim.

***

Yine başka bir örnek ki bunu birçok kişi acı bir şekilde öğrendi. Fettullahçıların din istismarcısı, dini afyon olarak kullanıyorlar dediğimizde bize demediklerini bırakmayan insanlarda öğrendi. Dönemin Başbakanı olan RTE Harp Akademileri Komutanlığı açılış töreninde “Başta ben ve milletim aldatıldık” dedi. Kim kimi aldattı, kim kimi aldatıyor tartışılır ama neyse.

***

Bitmiyor, bu kadar örnek varken dini afyon gibi kullananlar bitmiyor, hadi onlar aldatıyor ama aldatılanlar da bitmiyor. Son günlerde haberlerde siz de izlemişsinizdir. Jet Fadıl mağdurları mahkemelere gitmiş. Adamın skandalları bitmiyor 2000li yılların başından beri herkes biliyor ama hala daha dolandırılıyor. Çünkü Jet Fadıl milleti onca dolandırdı arkasında girdi bir tarikata İslami otelin açılışını cübbeli ile birlikte yaptılar ve arkasından dini bir afyon gibi kullandı ve yine dolandırdı. Şimdi millet mahkeme kapılarında dolanıyor. Sonuç değişmiyor. Din afyon gibi kullanılıyor ve doğru dürüst kimse dini kullanmalarından rahatsızlığını belirtmiyor. Ben diyorum ki: “Laiklik herkese lazım, en çok da gerçek dindarlara lazım”.  Esen kalın.

Yanıtla

Your email address will not be published.