Corona Virüs (2019-nCoV) ve Küresel Ekonomik Kriz

Okuma Süresi: 2 dk.

Dünya Çin’den yayılan corona virüs (2019-nCoV) salgını ile 2019 yılı sonunda Aralık ayında tanıştı ve bu virüs 2 ay gibi kısa sürede 150 kadar ölüm getirdi. Dünya çapında 20 kadar ülkede yayılış gösteriyor. Dünyanın üretim üssü olan Çin’de böyle bir salgının olması akıllara sağlık kadar ekonomiyi de getiriyor. Çin’in Wuhan kenti karantina altında sokaklarda in cin top oynuyor.

Doğru bilgi için yazıya başlamadan önce biraz araştırma yaptım. Birkaç arkadaşımla görüştüm. Bunun sonucunda ortaya çıkan veriler hiç de iyi değil. Çin ile çalışan birçok firma (ithalat-ihracat) corona virüs (2019-nCoV) salgınının sadece Wuhan kenti ile kalmayıp tüm ülkeye (ÇİN) yayılmasından endişe ediyorlar.

Peki, corona virüs (2019-nCoV) tüm ülkeye (ÇİN) yayılırsa ne olur? Çin Dünyanın en önemli üretim üssü ve Dünya çapında birçok firmanın fabrikaları Çin’de bulunuyor. Hastalık tüm ülkeye yayılırsa tüm ülke (ÇİN) karantina altına alınırsa, Çinliler evlerinden çıkamaz olurlarsa ne olur? Korkarım ki “Küresel Ekonomik Kriz” olur.

Corona Virüs (2019-nCoV) ve Küresel Ekonomik Kriz

Corona Virüs (2019-nCoV) ve Küresel Ekonomik Kriz

İşim maden olunca hemen sektörde ufak bir araştırma yaptım. Ocak ayı içerisinde metal fiyatlarını (Emtia) araştırdım. Londra Metal Borsası (LME) verilerine göre özellikle baz metallerde (Bakır, Kurşun, Çinko) eğilim fiyatların düşüşü yönünde 15-31 ocak 2020 arasında bakır metal fiyatı yaklaşık 700$, Çinko fiyatı yaklaşık 210$ ve Kurşun fiyatı yaklaşık 200$ düştüğü görülüyor. Krom piyasasında ise zaten fiyatların çok düşük olması (Mersin Liman Teslim: 150$) bir yana bu düşük fiyatlarla bile satışlar dip noktalarda geziyor.

Durum böyle olmasının en önemli sebebi Çin’deki corona virüs (2019-nCoV) salgını, en büyük alıcı hasta ve başı büyük dertte. Ülkemizdeki madencileri zor günler bekliyor. Birde farklı bakalım. Çin Dünyaya en çok elektronik ürün üretip satıyor. Bu hastalık nedeniyle eğer üretemezse ve satamazsa Dünya çapında elektronik ürün pazarında daralma olacak demektir. Çin sadece elektronik malzeme üretmiyor ki, giyimden oyuncağa her kalemde pazarda yeri var.

Çin’in yanında Japonya, Hindistan, Güney Kore, Malezya, Tayland kısacası tüm uzak doğu corona virüs (2019-nCoV) tehdidi altında. Ve bu ülkeler Dünya Ekonomisinde çok büyük paya sahipler. Virüsün bu ülkelere de sıçraması Küresel Ekonomik Kriz tehdidini arttırıyor.

Bugün çıkan bir habere göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) “zamanımızın merkezi tehdidini” oluşturduğunu söylemiş. Gelecekte savaşlar barutlu silahlarla yapılmayıp, biyolojik silahlarla yapılacağı öngörüsü olduğuna göre akıllara şu soruları getiriyor. Acaba bu virüsü Çin’in başına ABD mi bela etti? “Küresel Ekonomik Kriz” ABD çıkarlarına nasıl bir hizmet eder?

Bir uyarı ile bitirmek istiyorum “ her çekik gözlü Çinli değildir”.

Sağlıcakla Kalın.

11 Comments

Yanıtla

Your email address will not be published.