Adaylar Kendilerini Anlatıyor #1: Nihat Oktay

Okuma Süresi: 3 dk.

Kısaca bize kendinizden bahsedebilir misiniz? Nihat Oktay kimdir?

09.06.1954 Bafra doğumluyum. İlkokulu Bafra Adaköy’de, ortaokulu Alaçam’da, liseyi Bafra’da tamamladım. Ondokuzmayıs Üniversitesi Türkçe öğretmenliğini, daha sonra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğini bitirdim. Bafra Lisesinde edebiyat öğretmenliği görevinden ayrılarak Bafra Hedef Dersanelerini arkadaşlarla birlikte kurduk. Yaklaşık 20 yıl dersanecilik yaptıktan sonra emekli oldum. Bafra’da Halkevlerinde, Karadeniz Dev-Genç’in kurulmasında görev aldım. Bafra Tütüncüler Derneği (Batüb-Der) kurucuüyeliğinde ve denetleme kurulunda görev aldım. 1999 da Demokratik Sol Partiden Bafra Belediye Başkanlığına aday oldum. Yaklaşık 6 yıldır CHP Bafra İlçe Başkanı olarak görev yapıyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Şenol Güneş’le birlikte “Türkçe ve Edebi Bilgiler” adı altında yayımlanmış iki kitabım bulunmaktadır.

CHP Bafra İlçe Başkanı Adayı Nihat Oktay

Peki “İnsan” Nihat Oktay kimdir, bize biraz anlatabilir misiniz?

İnsanları insan oldukları için severim. Hayvanları, özellikle köpekleri çok severim. Geceleri ıssız sakin ortamlarda gezmeye bayılırım. Doğa güzelliklerini, denizi ve yüzmeyi severim. İnsanlarla çabuk kaynaşır, çok kısa sürede arkadaş olurum. Edebiyat öğretmeni olduğumdan duygusal yanım ağır basar. Kitap okumayı çok severim. Bugüne kadar 1500 civarında kitap okumuşumdur. Yalan konuşanlardan, verdikleri sözü yerine getirmeyen, ikiyüzlü riyakar insanlardan nefret ederim. Giyim- kuşama, dış görünüşe önem vermem. Paylaşmayı, yardımlaşmayı severim. Üretmeyi, özellikle bitki yetiştirmeden çok hoşlanırım. Parasal çıkar ilişkilerinden nefret ederim. Kısa sürede örgütlenmeyi beceren ve pratik zekalı insanlardan hoşlanırım. Vefalıyım, kolay kolay adam satmam. Çevremde; yakınlarım tarafından güven veren birisi olarak tanınırım. Teknolojik araçlara karşı ilgisizliğim vardır.

CHP Bafra İlçe Başkanı Adayı Nihat Oktay

Nasıl bir Türkiye, nasıl bir dünya hayal ediyorsunuz?

Yaşadığımız gezegende yaklaşık yedi buçuk milyar insan vardır. Tüm insanların üretimde, paylaşımda eşit olmasını isterim. “Ne ezilen, ne ezen, insanca hakça bir düzen” den yanayım. ABD emperyalizminin ve dünya kapitalizminin geri kalmış ülkeler üzerindeki hegemonyasına son vermek en büyük isteğimdir. Bunun içinde örgütlü mücadele gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda tüm çalışanların örgütlenmesinden yanayım. Örgütlü mücadelede mutlaka sınıf bilincinin ön planda tutulmasının gerekliliğine inanıyorum. Ulusal bağımsızlık savaşından sonra Türkiye’nin cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan atılımların daha sonra özellikle 1950’den sonra yapılmamasını ülkemiz için çok büyük bir kayıp olarak görüyorum. 1950’li yıllarda Marshall yardımlarıyla kapitalizmin tuzağına düşürülen ülkemizde cumhuriyetin ilk yıllarında başlayan kalkınma hamleleri yok edilmiş, yeterince üretmeyen, dışa bağımlı bir ülke haline getirilmiştir. Ülkemizin geri kalmışlıktan kurtulması ancak üretimle sağlanabilir. Bunun için en önemli sorunun çağdaş eğitimden geçtiğine inanıyorum.

CHP Bafra İlçe Başkanı Adayı Nihat Oktay

Yerelde neler yapmak istiyorsunuz, bundan sonra ne yapacaksınız?

Baframız Karadeniz’in ve Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip 150.000 nüfuslu bir ilçedir. Ülkenin sorunları aynen bu ilçemizde de yaşanmaktadır. Önce ilçemizde modern tarımı gerçekleştirmeliyiz. Tarımsal alanlarda ıslah çalışmaları yapılıp, ekilebilir ürünlerimizi bir plan dahilinde yetiştirmeliyiz. Türk tütününü bu ovada tekrar canlandırmalıyız. Bunu yaparken çiftçilerimize gerekli destek sağlanıp bu ürünün ekiminden pazarlama aşamasına kadar modern teknolojiyi uygulamayız. Karayolu ile Samsun-Bafra-İstanbul sahil yolunun bir an önce bitirilip Avrupa’ya ulaşımın yolu sağlanmalıdır. Yine ilçenin demiryolu ile bağlantılarının sağlanıp iç bölgelerimize ve Kafkas ülkelerine ulaşımın sağlanması gerekir. Bafra ile deniz ulaşımının sağlanması için Karadeniz aracılığıyla Rusya ve Balkan ülkeleri arasındaki (Avrupa) ticaret sağlanmalı böylece üretilen malların ihracata yönelik pazarlanması gerçekleştirilmelidir. Eski yerleşim yeri olan Bafra su ile denizle, baraj gölleriyle buluşturulmalı, 10-15 yıl gibi kısa süre içinde en az 250.000 nüfuslu modern yeni bir şehir yaratılmalıdır. Kuş Cenneti, ve Göller Bölgesinde yapılan çalışmalar kısa sürede bitirilmeli ve dünya turizmine açılmalıdır. En kısa sürede tahıl borsası kurulup dünya piyasalarına internet şehirleriyle (2000-3000 kişiyle çalışan ticaret siteleri) tanıtılmalıdır. Bunları yapacak irade de sol bir iktidarla ve çağdaş eğitimden geçmiş insanlarla sağlanır.

Yanıtla

Your email address will not be published.